Duben

 

Sobotní odpolední dílna - Velikonoční dekorace

16. 4. 2011 od 17:00 - dílna určena především pro dospělé - maminky, babičky, ... vytvoříme si jarní dekoraci třeba na stůl, nebo na dveře pod vedením odborníka, děti si mohou zatím pohrát v herničce. Cena bude stanovena dle spotřebovaného materiálu od cca 50,- Materiál zajistíme, ale můžete si také přinést dle své fantazie - březové proutky, mechové polštářky, skořápky...   NUTNÁ REZERVACE na tel.: 776 775 410! 

 

20. 4. - odpolední zdobení perníkových vajíček od 15:00 - s sebou si přineste jen pracovní oblečení, budeme upatlaní!:)

 

Velikonoční tvořivá dílna pro děti

dne 23. 4. 2011 od 13:00 do cca 17:00  v kulturním sále hotelu Grand, jsme pro Vás a vaše děti stejně jako loni připravili ve spolupráci s Annenskými lázněmi a. s. velikonoční tvořivou dilnu. Na programu pletení pomlázek, zdobení perníčků, vajíček a jablíček, papírové tvoření ( skládací a sypací techniky) a nebude chybět ani velikonoční kvíz :)  V 16:30 uvidíte vystopení kouzelníka! plakát zde!

 

 

 

30. dubna 2011 od 15:30 - Pálení čarodějnic

- čarodějnice s programem pro děti - sportovní vyžití, soutěž o nejhezčí masku čarodějnice či čaroděje, poznávací stezka, opékání buřtíků, živá hudba...   

Trocha historie:

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská nocValpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství, oslavy přírody byly silně ovlivněny křesťanstvím, které se snaží pohanství vykořenit.Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích (SlovenskoSkotskoIrskoWalesŠvédskoFinskoPolskoNěmecko). Různé země označují tento svátek různými jmény.(zdroj:wikipedia.org)